متخصصان می گویند اضطراب و فشار روانی در محیط کار مسئله ای رایج است, اما با «مدیریت استرس» می توان این مشکل را برطرف کرد. به گزارش خبرگزاری آلمان از مونیخ, دانشمندان معتقدند در اکثر موارد می توان از بروز اضطراب و فشار روانی پیشگیری کرد.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی «باربارا مارناک» یکی از متخصصان در این زمینه می گوید, میزان استرس و فشار روانی در محیط کار را نمی توان ارزیابی کرد.
استرس یک مسئله فردی است مسئله ای که برای یک شخص استرس آور است ممکن است برای فرد دیگر نباشد.
به گفته مارناک, نگرانی از دست دادن شغل و فضای کار نامناسب یا عدم برخورداری از وجهه مطلوب می تواند سبب وارد آمدن فشار روانی بر شخص شود.
«گابریل ریشتر» یکی از متخصصان طب شغلی معتقد است که استرس در محیط کار را باید جدی گرفت, زیرا فشارهای روانی بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و احتمال بیمار شدن فردی که تحت فشار روانی است بیشتر خواهد بود. به گفته محققان قرار گرفتن در معرض استرس سبب بروز مشکلات روان تنی و بیماریهای مزمن می شود.
محققان می گویند, استرس اساسا پدیده مثبتی است.
استرس در واقع نوعی واکنش هشداردهنده بدن محسوب می شود.
در دوران اولیه زندگی بشر, پایین آمدن میزان آدرنالین سبب می شد تا فرد از موقعیت های مهلک جان سالم بدربرد.
اما امروزه استرس زمانی ایجاد می شود که موقعیت پیش آمده حیات فرد را تهدید نمی کند و این امر می تواند خطرناک باشد.
به گفته ریشتر استرس در محیط کار می تواند بر زندگی خصوصی فرد نیز تاثیر منفی بگذارد و بروز مشکلات متعدد با خانواده به نوبه خود فرد را بیشتر مستعد قرار گرفتن تحت فشارهای روانی در محیط کار قرار می دهد.
محققان خاطرنشان می کنند که علایم هشداردهنده استرس سردردهای مداوم, چشم درد, تنش و بیخوابی است که درصورت پایداری علایم باید با پزشک مشورت کرد.

منبع: Goonagoon.org