میزان تولید آلاینده کربن دی اکسید نیز در تعیین این رده‌بندی نقش زیادی داشته است. به طوری که هرچقدر شرکت‌ها کمتر آلاینده کربن دی اکسید را که از جمله گازهای گلخانه‌ای است، تولید کنند، رتبه بهتری به‌دست می‌آورند.

نشریه فوربس در تازه‌ترین گزارش خود به معرفی سبزترین شرکت‌های جهان پرداخت.

به گزارش ایسنا، در این فهرست سعی شده شرکت‌هایی قرار گیرند که بیشترین انطباق با محیط زیست و کمترین میزان تولید آلایندگی را داشته باشند. در واقع توسعه همراه با حفظ مسائل محیط زیستی هدف اصلی این رده‌بندی است.

نکته جالب اینجاست که در صدر این رده‌بندی یک شرکت نفتی قرار گرفته است.

میزان تولید آلاینده کربن دی اکسید نیز در تعیین این رده‌بندی نقش زیادی داشته است. به طوری که هرچقدر شرکت‌ها کمتر آلاینده کربن دی اکسید را که از جمله گازهای گلخانه‌ای است، تولید کنند، رتبه بهتری به‌دست می‌آورند.

در این بررسی در مجموع بیش از 300 شرکت براساس 10 شاخص مرتبط با محیط زیست رده‌بندی شده‌اند.

نام 10 شرکت سبز جهان به شرح زیر است:

1- استات اویل.

این تولیدکننده نفت و گاز نروژی در صدر فهرست‌ شرکت‌های سبز و دوستدار محیط زیست قرار گرفته است. این شرکت در زمینه بهره‌وری‌ آب مصرفی خود رتبه بالایی بدست آورده است. این شرکت همچنین دارای یک سیستم توزیع دوستدار محیط زیست است.

2- جانسون&جانسون.

تقریبا یک سوم از مدیران این شرکت آمریکایی فعال در عرصه بهداشت و مواد دارویی زنان هستند.

3- نووزیمس.

تنها 11 درصد از مدیران این شرکت دانمارکی زنان هستند. این شرکت در زمینه تولید مواد دارویی فعالیت می‌کند.

4- نوکیا.

این شرکت سازنده گوشی‌های تلفن همراه همواره در فهرست ده‌تایی پرفروش‌ترین گوشی‌های دنیا سهم عمده‌ای را به خود اختصاص داده است.

5- یومیکور.

این شرکت بلژیکی در زمینه ساخت باتری‌های خودرو و بازیافت باتری فعالیت می‌کند. 10 درصد از اعضای هیات مدیره این شرکت زنان هستند.

6- اینتل.

این شرکت که در دره سیلکون واقع شده یکی از بزرگترین فعالان صنعت آی.تی در حوزه تولید چیپ در جهان است. کمیسیون اروپا اخیرا اعلام کرد اینتل برای خرید شرکت مک‌کافی که در حوزه نرم‌افزارهای امنیتی کار می‌کند، 7.68 میلیارد پیشنهاد کرده است. اینتل همچنین تعهد کرده که مک‌کافی پس از تصاحب به کلیه فعالیتش‌هایش ادامه خواهد داد.

7- آسترازنکا.

در ماه دسامبر این شرکت داروسازی بریتانیایی توسعه یکی از محصولات خود را به حالت تعلیق درآورد که این کار نزدیک به 500 میلیون دلار به این شرکت خسارت زد. یک چهارم مدیران این شرکت زنان هستند.

8- کردیت اگریکول.

شرکت کردیت اگریکول سومین بانک بزرگ فرانسه از نظر حجم بازار سرمایه است.

9- استور برند.

استور برند بزرگترین شرکت بیمه دولتی تجاری در کشور نروژ است. 40 درصد از مدیران این شرکت را زنان تشکیل می‌دهند.

10- بانک دانسکه.

بانک دانسکه بزرگترین دانمارک ازنظر حجم بازار سرمایه است. 20 درصد از اعضای هیات مدیره این شرکت را زنان تشکیل می‌دهند.
منبع: http://safetyfirst.blogsky.com/