•  مقدمه:

روز هفتم آوریل هر سال ( برابر با 18 فرودین ماه ) و به مناسبت سالروز تأسیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 1948، به نام روز جهانی بهداشت (World Health Day) نامگذاری گردیده و با تمرکز روی یک موضوع مهم بهداشتی، گرامی د اشته می‌شود.

  • موضوع بهداشتی سال 2012 :

موضوع و شعار بهداشتی سال 2012، سالمندی و سلامت (Aging & Health) و با محوریت زندگی سالم، طول عمر بیشتر، انتخاب گردیده و بر گسترش مشارکت فعال زنان و مردان سالخورده در تمامی سطوح جامعه و نه فقط طول عمر بیشتر تاکید دارد.

  • حقایق کلیدی

* امروزه تعداد افراد دارای سن 60 سال و بالاتر در سطح جهان نسبت به سال 1980، دو برابر شده است.

* تعداد افراد دارای 80 سال سن از هم اکنون تا سال 2050 تقریبا چهار برابر شده و به 395 میلیون نفر می رسد.

* تا 5 سال آینده تعداد افراد بالای 65 سال از تعداد کودکان زیر 5 سال بیشتر شده و تا سال 2050 تعداد این سالمندان از تعداد کودکان کمتر از 14 سال نیز فراتر می رود.

حقایق فوق الذکر، توجه ویژه به سالمندان و لزوم برنامه ریزی مناسب جهت حفظ سلامت جسم و روان این گنجینه های ارزشمند را بیش از پیش با اهمیت می نماید.

  • سالمندی و اثرات افزایش سن:

سالمندی، بخشی از زندگی است که بسیاری از ما در حال سپری کردن آن هستیم و یا در آینده خواهیم گذراند. سالمندی، بیماری یا درد نیست و می توان از جوانی و میانسالی برای دوره سالمندی برنامه ریزی کرد.

براساس پژوهش های انجام شده، سالمندی بر هر 4 جزء بدن انسان یعنی استخوان‌ها، توده های سلولی، ‌بافت های چربی و آب بدن تاثیر می‌گذارد، به طوری که استخوان‌ها، بخصوص در زنان، پوک و شکننده می‌شوند، عضلات آرام‌آرام تحلیل می‌روند، آب بدن کم می‌شود و توزیع چربی در بدن تغییر می‌کند و کم می‌شود.

نخستین گام در مراقبت از سالمندان پیر این است که راه نگهداری از خودشان را به آنها آموزش بدهید. برای مثال باید به آنها یاد بدهید که بیشتر از افراد عادی در معرض حوادث هستند و در برابر آنها آسیب‌پذیرترند. بد نیست بدانید دو‌سوم حوادثی که برای سالمندان رخ می‌دهد در منزل خودشان اتفاق می‌افتد! این حوادث ساده‌اند اما برای سالمندان ممکن است موجب مرگ شوند.

  • جمعیت سالمند چه نیازهایی دارند؟ 

نیازهای سالمندان در ایران و جهان را می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد:

1-    مراقبت های پزشکی و بهداشتی

2- نیازهای اجتماعی- اقتصادی مانند بیمه و حقوق بازنشستگی

3-    نیازهای روانی همچون توجه بیشتر و حفظ کرامت و شأن آنان

  • بهداشت فردی؛ راز سلامتی

اهمیت دادن به بهداشت، سلامت جسمی و روانی سالمندان را تا حدود زیادی تامین می‌کند. حمام کردن سالمندان باعث می‌شود آنها با نشاط‌تر شوند و رعایت بهداشت دها‌نشان با تمیز کردن دندان‌های مصنوعی، ‌از عفونت‌های دهانی در آنها جلوگیری می‌کند.

فشارسنج و ترازو از وسایل بسیار ضروری در خانه سالمندان هستند که البته باید استفاده درست از آنها را نیز به سالمندان بیاموزید.

  • لزوم برنامه‌ریزی روزانه

سالمندان باید در زندگی تابع برنامه‌ای مشخص باشند تا بدن آنها به ساعت‌های مشخص خواب، غذا و... عادت نماید. در این برنامه باید روزی 30 دقیقه پیاده‌روی در صبح و 30 دقیقه پیاده‌روی در شب و خوابی مناسب در شب گنجانده شود.

فراموش نکنید که سالمندان معمولا به خواب کمتری نسبت به افراد عادی نیاز دارند و برای زیاد شدن این زمان نباید به قرص‌های خواب و... متوسل شوند، مگر در مواردی که پزشک این مجوز را به آنها بدهد.

  • چه بخورند؟ چه نخورند؟

از آنجا که سالمندان بیشتر از دیگران دچار یبوست می‌شوند، غذای آنها باید فیبردار باشد. منظور از غذا‌های فیبردار غذاهایی مانند نان‌های سبوس‌دار و سبزیجات هستند.

درست است که سالمندان به اندازه جوان‌ها به کالری نیاز ندارند، اما نیاز آنها به ویتامین و مواد معدنی به اندازه جوان‌هاست. آنها باید از خوردن بیش از اندازه چربی، شکر، تخم مرغ، غذاهای سرخ کردنی، ادویه‌ها و گوشت قرمز پرهیز کنند.

  • عناوین روزهای هفته سلامت در سال 1391

 

روز

تاریخ

عناوین روزهای هفته سلامت

جمعه

18/1/91

سالمندی،ورزش،سلامت معنوی

شـنبـه

19/1/91

سالمندی و آموزش همگانی

یکشنبـه

20/1/91

سالمندی، حوادث وبلایا

دوشنبه

21/1/91

سالمندی و شهرهای دوستدارسلامت

سه شنبه

22/1/91

سالمندی، سلامت وهمکاری های بین بخشی

چهارشنبه

23/1/91

سالمندی و مراقبت دربرابر بیماری ها

پنج شنبه

24/1/91

سالمندی و کرامت اجتماعی

 

برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.

منابع:

www.who.int                              www.behdasht.gov.ir

www.nedayesarakhs.com                www.jamejamonline.ir