راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت در خودروها

افزایش هزینه­های مصرف سوخت امروزه در خودروها و آلایندگی آنها از نظر محیط زیست و سلامت انسان­ها توجه و رعایت راهکارهایی برای کاهش مصرف سوخت در وسایل نقلیه را اجنتاب ناپذیر کرده است.

هزینه مصرف سوخت خودروی شخصی یک خانوار ایرانی بطور متوسط حدوداً به 5/7 میلیون ریال در سال می­رسد که 5/1 میلیون ریال آن توسط شخص و شش میلیون ریال آن به صورت یارانه پرداخت می شود و به جز هزینه­های مادی، مصرف این میزان سوخت باعث تولید و پراکنش حدود 75/10 تن گازهای آلاینده در فضا می شود. 

یارانه پرداختی بابت بنزین در بخش حمل و نقل در سال 87 بالغ بر13 هزار میلیارد تومان و در بخش نفت گاز 12 هزار میلیارد تومان بوده است.

برهمین اساس یافتن راهکارهای مناسب برای کاهش سوخت خودروها حرکتی ملی است که هم به سود دارندگان خودروها بوده و هم دولت را در تأمین سوخت مورد نیاز، یاری خواهد رساند و در آن صورت نه تنها دولت نیازی به واردات بنزین نخواهد داشت بلکه با افزایش توان تولید این سوخت ایران خواهد توانست میزان مازاد بر مصرف داخلی را صادر نیز کند.

براساس توصیه های وزارت نفت، مهم­ترین راهکارهایی که می­توان برای کاهش مصرف سوخت خودروها در نظر گرفت به جز گازسوز کردن آنها، انتخاب خودرویی مناسب با مصرف سوخت کمتر (رده انرژی بالاتر) است.

مصرف سوخت خودروهای دیزل سبک 25 تا 30 درصد کمتر از خودروهای بنزین سوز است.

** تنظیم، تعمیر و نگهداری بموقع موتور خودروها و مراجعه منظم به مراکز مجاز سبب افزایش بهره دهی موتور شده و تا 5/7 درصد در مصرف سوخت صرفه جویی می کند. تنظیم موتور همچنین تا 50 درصد آلودگی هوای ناشی از گازهای خروجی خودرو را کاهش می دهد. 

** تعویض به موقع فیلتر هوا و استفاده از فیلتر های استاندارد

فیلتر هوا با جلوگیری از ورود ناخالصی های موجود در هوا، مانع از آسیب رسیدن به بخش های داخلی موتور شده و تعویض به موقع آن نه تنها کاهش مصرف سوخت را به دنبال دارد بلکه از موتور خودرو نیز محافظت می کند.

در شرایط مشابه استفاده از فیلتر هوای استاندارد نسبت به نوع غیراستاندارد دو تا چهار درصد باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود.

با استفاده از فیلتر استاندارد و تعویض به موقع آن تا میزان 10 درصد می توان در مصرف سوخت خودرو صرفه جویی کرد. 

** استفاده از سوخت متناسب با سطح فناوری و نیاز خودرو

بکارگیری سوخت متناسب با سطح فناوری و نیاز خودرو سبب افزایش عمر موتور و اجزای آن و کاهش میزان آلاینده ها می شود. 

** تعویض به موقع روغن موتور

روغن موتور تمیز باعث کاهش فرسودگی قطعات موتور ناشی از سایش و تماس آنها و در نهایت کاهش مصرف بنزین می شود. 

** تنظیم باد لاستیک ها

باد لاستیک باید به میزان توصیه شده برای خودرو در دفترچه راهنما تنظیم شود، مناسب نبودن باد لاستیک ها سه تا شش درصد مصرف سوخت خودرو را افزایش می دهد.

لاستیک های کم باد باعث کاسته شدن از ایمنی خودرو و عمر لاستیک ها نیز می شود. 

** اجتناب از حمل بار اضافی

حمل بار بیشتر با مصرف سوخت بیشتر همراه خواهد بود.

هرگونه تجهیزات و یا وسایلی که وزن خودرو را افزایش دهد موجب افزایش مصرف سوخت خواهد شد.
استفاده از باربند استاندارد در مقایسه با باربند غیراستاندارد موجب شش درصد صرفه جویی در مصرف سوخت می شود.
 

** سرعت مناسب و شیوه صحیح رانندگی

سرعت زیادتر باعث مصرف سوخت بیشتر می شود.

در بیشتر خودروهای موجود کشور بهترین سرعت اقتصادی به لحاظ مصرف سوخت 85 تا 90کیلومتر است. در صورت رانندگی با سرعت بالا، بجای 110 کیلومتر در ساعت با 80 کیلومتر در ساعت برانید و به میزان 25 درصد (معادل 9/2 لیتر در هر 100 کیلومتر)در مصرف سوخت صرفه جویی کنید. 


** از رانندگی تهاجمی و شتاب دار پرهیز کنید

خودرویی که به آهستگی شتاب می گیرد یا از شتاب خود می کاهد 20 درصد کمتر از خودرویی که به سرعت شتاب خود را کاهش یا افزایش می دهد سوخت مصرف می کند.
اگر به نرمی و همراه با جریان عمومی ترافیک برانید به میزان 15- 10 درصد در مصرف سوخت صرفه جویی می شود.
 


** رانندگی با دنده مناسب

استفاده از خودروهای مجهز به گیربکس 5 دنده سبب کاهش مصرف سوخت در بزرگراهها می شود.
در سرعت مناسب از دنده 5 استفاده کنید زیرا کاهش دور موتور، کاهش مصرف سوخت و استهلاک موتور خودرو را به دنبال دارد.
 


** پیشاپیش فکر کرده و مسیر حرکت خود را تعیین کنید

برای جلوگیری از اشتباه در تعیین مسیر، نقشه راه را همراه داشته باشید. بررسی ها نشان می دهد اشتباهات در تعیین مسیر 5 تا 10 درصد سوخت اضافی را به خودرو تحمیل می کند.
با در نظر گرفتن شرایط ترافیکی و رعایت فاصله ایمن با سایر وسایل نقلیه می توانید به راحتی هماهنگ با جریان ترافیک حرکت کرده و از ترمزها و شتاب گرفتن های بی مورد که باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می شوند پرهیز کنید.

سفرهای شهری خود را طوری برنامه ریزی کنید که در ساعت های سنگین ترافیک نباشد.
ایستادن و حرکت کردن مداوم در رانندگی موجب مصرف سوخت بیشتر می شود.
در توقف های طولانی مدت وسیله نقلیه خود را خاموش کنید.

سرد یا گرم بودن موتور مطرح نیست، توقف های بی مورد باعث اتلاف سوخت، افزایش هزینه و آلودگی هوا می شود.

زمان تردد خود را مدیریت کنید: از انتخاب زمانهای اوج ترافیک برای استفاده از خودرو اجتناب کنید.
مسیرهایی که خودرو در زمان طی آن نیاز به توقف کمتری دارد(همچون بزرگراهها و جاده های کمربندی) را انتخاب کنید.

همچنین برای جلوگیری از سرریز شدن بنزین هنگام سوختگیری (باک خودرو را تا 90 درصد ظرفیت آن پر کنید).

پارک کردن خودرو در محل مناسب در فصول مختلف سال (مکان های مسقف، سایه در فصل تابستان)، استفاده مناسب از تجهیزات کمکی و کمتر استفاده کردن از کولر و بخاری
و اطمینان یافتن از کارکرد صحیح ترموستات از دیگر راههای کمک به کاهش مصرف سوخت در خودروها است.

هم اینک حدود 40 درصد بنزین مورد نیاز وارد می شود و این موضوع اهمیت تغییر الگوی مصرف و در پیش گرفتن راههای کمتر و بهینه مصرف کردن سوخت در ایران را بیش از پیش ضروری ساخته است.

براساس آمارهای موجود هم اکنون بیش از هفت میلیون خودرو در کشور درحال­تردد هستند که سه میلیون دستگاه از آن در تهران تردد می کند.

آمارهای صنایع خودروسازی می­گویند از ابتدای امسال تاکنون یک میلیون و 250 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید شده و انتظار می­رود این رقم تا پایان سال به یک میلیون و 400هزار دستگاه برسد.

با توجه به اینکه استاندارد خودروهای تولیدی کشور "یورو 2" است و ارتقاء آن به یورو 4 و 5 بستگی به آمادگی بخش­های دیگر نظیر توان پالایشگاه­ها برای تولید بنزین با کیفیت بهتر دارد به نظر می­رسد موضوع مصرف زیاد سوخت در خودروها همچنان بعنوان یکی از مسایل مهم سال­های آتی کشور ما باشد. 


  منبع : نفت نیوز

/ 3 نظر / 44 بازدید
رسول توکلی

با سلام و احترام در صورت تمایل برای تبادل لینک لطفا نام وبلاگ بنده را با عنوان بهداشت حرفه ای تهران لینک نموده و نام پیشنهادی برای لینک وبلاگ پربارتان در وبلاگ اینجانب را از طریق نظرات اعلام فرمایید. با تشکر

وحید

با سلام خانم سروش مهر عنوان وبلاگ شما در لینک دوستان وبلاگ من قرار گرفت.امیدوارم بتونم همکاری خوبی با شما داشته باشم. با تشکر